Травень - місяць іспитів в Канаді, але ж який він?

12.05.17
0

На сайті OWL ми часто пишемо про головні відмінності канадської системи освіти від будь-якої звичної мешканцям України, Білорусі та інших країн. Сьогодні пропонуємо вам матеріал з цієї ж серії, але з акцентом на найважливішому для всіх випускників та їх батьків періоді випускних-вступних іспитів. Наш герой - Андрій Степнов, який вже кілька років навчається в Канаді. Він розповість про те, як вперше потрапив в країну кленового листа і чому повернувся туди знову, про навчання та умови вступу до вишу.

Після літнього табору в Ванкувері я хотів вчитися тільки тут!

Всім привіт! В перший раз я поїхав в Канаду ще в шкільному віці: на щастя, батьки знайшли фінансову можливість відправити мене в літній мовний табір у Ванкувері. Я провів там незабутні два місяці та повернувся зовсім іншим підлітком! Мені й самому було приємно, що я помітно виріс і в плані англійської, і в плані самостійності, у мене з'явилися наміри на майбутнє - хотів продовжити освіту в Канаді, тому став краще вчитися в школі. Батьки, звичайно, теж помітили зміни й пообіцяли підтримати в моєму прагненні продовжити навчання в Канаді. Так, країна кленового листа розташована далеко від України, але зате у неї багато очевидних переваг, з яких головні для студента - якісна освіта, можливість працевлаштування та в цілому більш лояльне ставлення до приїжджих.

Отже, батьки мене фінансово підтримали та відправили вчитися в канадський коледж, який я закінчую цієї весни. Протягом останніх двох років я живу в кампусі - в студентському гуртожитку. Хоча батьки спочатку наполягали на проживанні в приймаючий сім'ї, де за мною могли б більше доглядати «тимчасові батьки». Але я захотів мати можливість самостійно організовувати свій побут. І до сих пір не шкодую. У кампусі є все, що потрібно студенту для повноцінного життя: я живу з однокурсником у великій кімнаті зі всіма необхідними меблями, на території є зони відпочинку, їдальня, де досить смачно годують. Також поруч розташовані кафе і магазини. Загалом, мені подобається.

За участь в житті коледжу теж ставлять бали

Наш день починається о 7 ранку. О восьмій вже потрібно бути на лекціях. До речі, проспати сніданок і не з'явитися в їдальню - не варіант, за це можуть зробити догану. Вчимося ми до трьох годин дня. Вивчаємо шість основних дисциплін: англійська мова та література, алгебра, геометрія, фізика, хімія, інформатика плюс кілька предметів, які кожен студент вибирає самостійно, орієнтуючись на свій майбутній університет.

Мені навчання дається легко. Проблеми з англійською у мене виникали тільки на початку, але я приїхав з хорошим рівнем мови, так що швидко освоївся і став без проблем розуміти викладачів. Домашніх завдань дуже багато, і кожен учень сам вирішує - виконувати їх чи ні. Але якщо ти щось не вивчив та провалив тест - з тебе знімають 10% від фінальної оцінки в семестрі. Цікавий факт: тут ніхто нікого не змушує вчитися. Але якщо викладачі розуміють, що студенту цікаво і він намагається, то вони активно допомагають.

Після лекцій з 16 до 18 годин у нас час, так би мовити, суспільно-корисної діяльності. Хтось займається спортом, щоб потім представляти коледж на змаганнях, хтось присвячує цей час благодійництву та волонтерству, хтось вирішує питання, що виникли в студентській раді, а хтось ходить на йогу. Загалом, варіантів багато. Головне, брати участь хоч в чомусь - це вимога коледжу: протягом навчального року кожен студент повинен набрати 10 балів за позакласну, тобто неакадемічну діяльність. Таким чином тут прагнуть розвинути повноцінну особистість в кожному студенті.

Батьки бачать оцінки навіть за океаном

Деякі мої однолітки хочуть вчитися за кордоном не стільки через перспективи, а щоб вислизнути від батьків і їх контролю. Не знаю, як в інших країнах, але в Канаді батьки навіть за тисячі кілометрів в курсі того, як навчається їхня дитина. Як би ти не старався - приховати будь-які оцінки не вдасться.

По-перше, у батьків є доступ до електронної системи з моїми оцінками, і вони можуть в будь-який момент зайти та подивитися. Більш того, на зв'язку з батьками знаходиться куратор, який є у кожного студента. Куратор - це, в першу чергу, твій помічник, до якого можна звернутися з будь-яким питанням, що стосується як навчання, так й побутових моментів. Але, крім цього, куратор спостерігає за успішністю учнів, зазначає прогули.

Особисто мені не подобається такий додатковий контроль, але в цьому році, як випускник коледжу, який готується до вступу в університет, я оцінив роботу куратора. Він допоміг мені скласти заяву на вступ у кілька вишів, простежив, щоб я всі документи відправив вчасно. Загалом, замінив в цьому питанні батьків, але зробив це зі знанням справи та без додаткових емоцій.

Вступ до вишу відбувається без паніки

Мабуть, на моменті вступу до вишу по канадські я зупинюся детальніше. Ми з батьками всю весну радіємо з того, що я вчуся в Канаді в коледжі, і це повністю позбавило нас від будь-яких хвилювань на тему мого подальшого вступу. Я знаю, що в цей час випускники шкіл в Україні дуже переживають з приводу іспитів як випускних, так і вступних, з приводу того, які вимоги будуть в обраному виші в цьому році та ін.

В Канаді все це відбувається по-іншому: учні коледжу автоматично вносяться в загальну міжуніверситетську базу, їх профайли регулярно поповнюються даними про досягнення та оцінки. Вимоги вишів відомі заздалегідь, процес надходження прозорий і зрозумілий: який результат (у відсотках) на момент закінчення школи або коледжу, на той університет і спеціальність може з високим ступенем імовірності розраховувати студент. Ніяких додаткових іспитів! Університети повністю довіряють оцінкам, які виставлені школою або коледжем, вражає узгодженість програм обох ступенів навчання, що дозволяє уникнути нервування, надати процесу вступу позитивний і змагальний дух.

Я подав документи в три канадських університети та вже отримав запрошення від кожного з них! Тепер обираю, в якому з них буду вчитися! Ось так спокійно в Канаді проходить відповідальний травень: поки в Україні мої однолітки нервують, я вже став студентом!

Травень - місяць іспитів в Канаді, але ж який він?
Травень - місяць іспитів в Канаді, але ж який він?
Оцінка: 
Голоси відсутні

Коментарі відсутні